Grillowanie - poradnik zakupowy

Nie masz grilla lub rozważasz zakup nowego? Nie wiesz, jaki grill wybrać, ponieważ na rynku dostępnych jest tek wiele różnych rodzajów? Pomożemy Ci się w tym odnaleźć. Niezależnie od tego, czy planujesz grillować w ogrodzie, na balkonie, na tarasie czy w domu, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje grillowanie zakończyło się sukcesem. Dzięki nam zrobisz to lepiej...

 

Wybór odpowiedniego grilla oznacza przede wszystkim zastanowienie się nad tym, jakiego paliwa chcesz lub możesz używać, jak duży ma być Twój grill, jaką kwotą dysponujesz, a także, jaki styl grillowania preferujesz.

Zanim dokonasz wyboru, zadaj sobie następujące pytania:

 • Do czego potrzebuję grilla? Kupujesz go do okazjonalnego grillowania z rodziną czy chcesz zostać profesjonalistą? Chcesz grillować w domu czy w ogrodzie? Warto dokładnie przemyśleć, do czego Twój grill będzie służył.
 • Jak często będę go używać? Czy chcesz grillować regularnie, czy tylko od czasu do czasu? Bardzo ważne jest, aby przy zakupie uwzględnić częstotliwość, z jaką będziesz go używać. Z pewnością nie warto kupować grilla za 8 000 zł, jeśli wiadomo, że będzie się go używać raz w roku.
 • Jaka jest maksymalna kwota, którą chcę zapłacić? Ustal kwotę, jaką chcesz zainwestować w swój grill, oraz dodatkowe funkcjonalności i wyposażenie, za które jesteś gotów zapłacić więcej.
 • Dla ilu osób zazwyczaj będę grillować? Ważna jest również powierzchnia do grillowania. Jeśli lubisz organizować przyjęcia w ogrodzie z udziałem wielu gości, z pewnością potrzebujesz większego grilla niż małżeństwo, które przygotowuje posiłek tylko dla siebie.
 • Czy grill będzie stał w jednym miejscu, czy chcę z nim podróżować? Grillujesz tylko w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, czy też grill towarzyszy Ci podczas wycieczek i wyjazdów? Jeśli ma być mobilny, należy pomyśleć przede wszystkim o możliwości rozkładania i składania go, niewielkiej wadze, a jednocześnie wytrzymałości. 

Następnie zastanów się

 • Czy preferujesz określony rodzaj paliwa? Różne paliwa różnie kosztują, różnie działają i dają różne efekty. Czujesz się pewnie, obsługując gaz? Lubisz romantyczny charakter i zapach węgla drzewnego, czy wolisz czystsze gotowanie bez unoszącego się w powietrzu popiołu? Jeśli zastanawiasz się nad grillem elektrycznym - zastanów się, czy masz wystarczająco blisko gniazdko elektryczne?
 • Jakie mam doświadczenie w grillowaniu? Jeśli grillujesz od święta, nie warto inwestować w modele z wyższej półki. Rozważ swoje możliwości i kup taki grill, z którym możesz sobie poradzić i którego będziesz używać.
 • W jaki sposób będę przechowywać grill poza sezonem? Jeśli zamierzasz pozostawić go na zewnątrz na zimę, zdecydowanie musisz wybrać inny typ niż ten, który należy przechowywać w ciepłym i suchym pomieszczeniu.
 • Czy mam jakieś specjalne życzenia dotyczące wyglądu? Jeśli grill ma być ozdobą domu lub ogrodu, musi do niego pasować.

 

Grille klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na źródło ciepła (tj. rodzaj "paliwa"). Największy wybór jest wśród grilli ogrodowych szczególnie jeśli dysponujesz ogrodem, w którym jest dużo miejsca. Możesz wybierać spośród klasycznych grilli na węgiel drzewny, grilli gazowych oraz - jeśli masz przyłącze ogrodowe - grilli elektrycznych. Mniejsze grille idealnie nadają się na balkon lub taras, w których to miejscach nie zaleca się stosowania klasycznych grilli węglowych. Grill elektryczny jest bardzo wygodny i może być używany zarówno jako grill ogrodowy, jak i kuchenny.

Elektrický gril

Grille elektryczne

Wystarczy podłączyć do gniazdka i grillować. Na tarasie, balkonie, a także w domu. Wolne od dymu i przyjazne dla środowiska.

Wybierz grill elektryczny

Gril na dřevěné uhlí

Grille na węgiel drzewny

Prawdziwa atmosfera grillowania z rozżarzonymi węglami i niepowtarzalny smak mięsa i ryb pachnących dymem.

Wybierz grill węglowy

Plynový gril

Grille gazowe

Szybkie nagrzewanie, wysoka wydajność oraz łatwość obsługi i czyszczenia. Zapewniają wysoki komfort nawet mniej doświadczonym użytkownikom.

Wybierz grill gazowy

Wok pánev

Palenisko

Możliwość grillowania i odpoczynku przy otwartym ogniu. Stylowe palenisko to piękny dodatek do ogrodu, który uprzyjemni także chłodniejsze wieczory.

Wybierz palenisko

 

Elektrický gril

Grille elektryczne

Wszystko czego potrzebujesz to gniazdko elektryczne. Obsługa elektrycznego grilla jest szybka i bezpieczna, a czyszczenie tego rodzaju grilla jest najmniej kłopotliwe. Do wyboru są małe grille kompaktowe, których można łatwo używać w pomieszczeniach, oraz większe modele dla większych grup. Podczas przygotowywania potraw nie wytwarza się popiół ani dym, więc grillowanie jest zdrowsze. Grille elektryczne wywierają również najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Minusem jest jednak ogólna przyjemność z grillowania i brak typowego smaku grillowanego mięsa.

Wybierz grill elektryczny

 

Wady i zalety

Zalety

 • Ekologiczne i higieniczne użytkowanie – tam, gdzie nie ma ognia, nie ma też spalin i odpadów. Unikniesz dymu, sczerniałych rusztów i zwęglonych resztek jedzenia.
 • Łatwa obsługa – płyty nagrzewają się równomiernie na całej powierzchni. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, czy mięso znajduje się nad ogniem, czy w innym miejscu. Jest to także znacznie bezpieczniejsza opcja dla mniej doświadczonych kucharzy.
 • Regulacja temperatury – większość grilli elektrycznych stale informuje o aktualnej temperaturze, którą można ustawić dokładnie według potrzeb, a reakcja na zmianę temperatury jest zazwyczaj bardzo szybka.

Wady

 • Zależne do źródła energii elektrycznej – bez energii elektrycznej nie pogrillujesz. Dobrze jest mieć w pobliżu gniazdko lub użyć przedłużacza. Takiego grilla nie zabierzemy ze sobą na wycieczkę na łono przyrody.
 • Wyższa cena – cena zakupu i koszt energii elektrycznej są wyższe niż w przypadku grilli węglowych.

 

Grille na węgiel drzewny

Klasyka grillowania, którą wielu smakoszy nie może się wręcz nasycić. Grill węglowy rozgrzewa się wolniej niż grill elektryczny lub gazowy, a przygotowywanie potraw i konserwacja urządzenia są najbardziej wymagające. Jednak dla wielu osób uzyskany w ten sposób smak wart jest dodatkowego wysiłku. Można też wybrać mniejsze modele, które łatwo ustawić na stoliku nawet na najmniejszym balkonie lub zapakować do samochodu na piknik.

Wybierz grill węglowy

Gril na uhlí

 

Zalety i wady

Zalety

 • Smak i atmosfera – wielu twierdzi, że tylko węgiel drzewny jest w stanie zapewnić typowy smak grillowanego mięsa.
 • Łatwość konserwacji – grille zazwyczaj składają się z paleniska i wyjmowanego rusztu, dzięki czemu możemy wygodnie czyścić i myć obie części.
 • Niższa cena – cena zakupu małego grilla na węgiel drzewny jest przystępna. Grillowanie wymaga jednak dość dużo węgla. Jeśli często grillujesz, warto kupić droższy grill na inny rodzaj paliwa.

Wady

 • Długi czas przygotowania - niektórzy użytkownicy mają problemy z rozpaleniem węgla drzewnego lub brykietów. Nawet po rozpaleniu potrzeba trochę czasu, aby grill osiągnął wymaganą temperaturę. Jednak miłośnicy grillowania na węglu drzewnym często uważają ten proces za przyjemny rytuał, który po prostu towarzyszy grillowaniu.
 • Popiół i spaliny – grillowanie na węglu drzewnym nie jest czystą sprawą. Należy spodziewać się dymu, popiołu unoszonego przez wiatr i, naturalnie, nieprzyjemnego zapachu. Zazwyczaj nie przeszkadza to uczestnikom, a jedynie sąsiadom.

 

Plynový gril

Grille gazowe

Bardzo wygodne przygotowanie z szybkim i łatwym nagrzewaniem oraz wysoką wydajnością. Grille te są zasilane gazem z butli na propan-butan, który można nabyć na prawie każdej stacji benzynowej. Łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Podczas grillowania nie powstaje dym ani popiół, a grille gazowe są często wyposażone w separator tłuszczu, który zapobiega jego wyciekaniu.

Wybierz grill gazowy

 

Zalety i wady

Zalety

 • Szybkie przygotowanie – szybkie nagrzewanie znacznie skraca czas przytotowania potraw. Jest to zaleta nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale także na bezpieczeństwo. Jeśli grill długo się rozgrzewa, prawdopodobnie nie stoisz przy nim przez cały czas i nie obserwujesz go.
 • Łatwość obsługi – to właśnie łatwość obsługi sprawia, że grille gazowe są obecnie najbardziej popularne.

Wady

 • Dostępność paliwa – węgiel drzewny można kupić w sklepie, natomiast po butlę z gazem trzeba udać się na stację benzynową. Mają one również ograniczony czas użytkowania, który należy monitorować. Przeterminowaną butelkę należy zwrócić na stację, nie można jej po prostu wyrzucić do kosza.
 • Postępowanie z butlą z gazem – ponieważ jest to gaz wysoce łatwopalny, należy zachować szczególną ostrożność podczas jego przechowywania.
 • Wyższa cena - cena zakupu jest proporcjonalna do wydajności, więc jeśli rzeczywiście zamierzasz często korzystać z grilla, zdecydowanie warto zainwestować i kupić lepszy model.

 

Ohniště

Palenisko

Szukasz efektownej dekoracji tarasu lub ogrodu, która stanie się sercem letnich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu? Takim miejscem może być właśnie palenisko. Element dekoracyjny ogrodu, w którym bezpiecznie płonie ogień i który może być również używany do przyrządzania mięsa. Paleniska Remundi to grille, które oferują możliwość siedzenia wokół "stołu" z ogniem płonącym pośrodku. Z drugiej strony, paleniska Eva Solo lub Höfats to elementy wystroju z otwartym ogniem, które w zależności od typu mogą być używane z rusztem do grillowania lub płytą grillową typu plancha.

Wybierz palenisko

 

Grillowanie to świetna zabawa i ale także rozwijanie umiejętności. Nie wystarczy po prostu położyć mięsa na grillu i czekać, co się wydarzy. Aby uzyskać wysokiej jakości rezultaty, należy poświęcić czas i uwagę oraz pomyśleć o dobrym sprzęcie. Jakie są podstawowe elementy, w które należy się zaopatrzyć podczas grillowania?

dřevěné uhlí

Paliwo

Węgiel drzewny, wióry drzewne lub bioetanol - wszystko to możesz dostać w Kulinie.

Wybierz paliwo

Teploměr na maso

Termometr do mięs

Kiedy będzie gotowe? Możesz sprawdzić to korzystając z telefonu komórkowego. Bezprzewodowy termometr do mięsa sprawia, że grillowanie staje się łatwe nawet dla początkujących.

Wybierz termometr

Grilovací zástěra

Fartuch do grillowania

Nie ma mistrza grilla bez fartucha. Grillowanie nie jest czystą sprawą, a nikt nie lubi przyjmować gości w ociekającej tłuszczem lub przypalonej koszuli.

Wybierz fartuch

Wok pánev

Noże do steków

Palisz się do jedzenia! Żeby przygotowane przez Ciebie mięso jeszcze lepiej smakowało Twoim gościom, warto zaproponować im sztućce do steków. Ząbkowane noże i ostre widelce zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o stekach i grillowanym mięsie.

Wybierz sztućce