Kieliszek Riesling Sommeliers Collector’s Edition Red-Black

Kod: RD410015R
609 zł –36 %
Kieliszek Riesling Sommeliers Collector’s Edition Red-Black
609 zł –36 % 389 zł
W magazynie (1 Szt)

Informacje szczegółowe

Opis szczegółowy produktu

Pierwsza seria kieliszków produkowanych na miarę dla różnych odmian wina w 2013 roku zaprezentowała się w zupełnie nowych szatach. Fabryka firmy Riedel w austriackim Kufstein, gdzie powstała na cały świat znana seria kieliszków Sommeliers, obchodzi 40 rocznicę założenia. Na tę okazję powstały specjalne edycje kolekcjonerskie. Seria Black, czarny nieprzeźroczysty kryształ, ręcznie wydmuchiwany do najpopularniejszych kształtów kieliszków, jest adekwatnym krokiem do uczczenia takiego jubileuszu.

Kryształ uzyskuje czarną barwę przez dodanie kobaltu i manganu. Dla doświadczonych szklarzy wydmuchanie kształtu i wyciągnięcie nóżki to prawdziwe wyzwanie, ponieważ taka mieszanka ochładza się i krzepnie szybciej niż kryształ przeźroczysty. Żeby jednak zadanie nie było tylko małym wyzwaniem, poprzeczkę podwyższa jeszcze seria „R” Black, w której w nóżkach kieliszków umieszczona jest bardzo delikatna czerwona szklana struna otoczona przeźroczystym kryształem. Chociaż seria ta może być używana do delektowania się winem, to na pierwszym miejscu stanowi dzieła sztuki do dekoracji domów zapalonych kolekcjonerów win.

Stuart Pigott, angielski dziennikarz specjalizujący się w winie, spełnił swój sen. Do trasy po całym świecie dokładnie wybrano najlepsze rieslingi z rocznika 1990 (pomimo późnego i suchego zbioru).

Po tym, jak dzięki rozprzestrzenieniu na cały świat wyobrażeniom o idealnym smaku dominowała odmiana białego wina chardonnay, dziennikarze w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku mieli wskazać na jakość rieslingu. Do tego jednak niezbędny był odpowiedni kieliszek.

Riedel wysłał propozycje ze swojego asortymentu i wybrano kieliszek, który był pierwotnie zaprojektowany dla szczepu sangiovese (Chianti). Po degustacjach z najróżniejszych kieliszków Pigott i winiarze ogłosili ten kształt jako idealny. Wyjątkowo duże wrażenie wywarła na nich typowa, jednorodna intensywność zapachu (brzoskwiniowego), który przejawia się w tym kieliszku dla rieslingów z późnego zbioru.

Dzięki wysokiej zawartości ekstraktu i alkoholu (13 stopni i więcej) typowa jest wyraźna kwasowość zintegrowana w aromacie owocowym. Jajowaty kształt wskazuje na kwasowość do tego stopnia, by zachować szlachetność i mineralny charakter wina. Wino traci swą rozpiętość i ciężkość (wysoka zawartość alkoholu) i zyskuje na elegancji. Wielowarstwowość rieslingów w ustach można więc odczuwać harmonijnie.

Kieliszek Riesling Grand Cru Sommeliers Riedel polecamy do:

  • Alsace Grand Cru, Jurancon sec, Gewürztraminer
  • Grüner Veltliner, Riesling (późny zbiór)
  • Sémillon, Smaragd (suchy późny zbiór)
  • Vouvray

Seria SOMMELIERS:

We współpracy z włoskim stowarzyszeniem sommelierów A.I.S. (Associazione Italiana Sommeliers) Claus Riedel w 1973 roku w Orvieto przedstawił pierwszą serię kieliszków dla koneserów. Seria zawiera 10 różnych rozmiarów.

Od tej chwili świat win zmienił się całkowicie.

Obecnie w różnych regionach i na różnych kontynentach produkuje się wina, które wtedy nie istniały lub były zupełnie nieznane. Dlatego też tworzenie serii Sommeliers kontynuował syn Georg Riedel do chwili, gdy Sommeliers stała się wielką „vitrum winoteką” na najwyższym poziomie technologicznym.

Robert Parker, redaktor czasopisma Wine Advocate w 1991 roku napisał: "Najlepszymi kieliszkami zarówno pod względem technologii, jak również maksymalnego poczucia przyjemności są te, które produkuje firma Riedel. Efekt działania tych kieliszków na wysokiej jakości wino jest rzeczywiście niewiarygodny. Nie jestem w stanie wyrazić, jak dużą robi to różnicę."

Dzięki międzynarodowemu zainteresowaniu seria Sommeliers jest obecnie wzorcem dla innych kieliszków i stanowi najpopularniejszą na świecie serię ręcznie wydmuchiwanych kieliszków. Każdy kieliszek jest produkowany oddzielnie: górna część jest wydmuchiwana w formie, nóżka i stopka są formowane ręcznie według metod opracowanych już ponad wiek temu.

Szklarze wykorzystują przy pracy swój talent i zdolności, a dokładność jest podstawą tego, by seria kieliszków Sommeliers została rzemieślniczo opracowana zgodnie z oczekiwaniami klientów. Sommeliers są produkowane ze szkła o zawartości ponad 24 % ołowiu.

Parametry dodatkowe

Kategoria: Szklanki
Gwarancja: 2 lata
Rodzaj produktu: Szklanki
Seria: Riedel Sommeliers Collector’s Edition

Bądź pierwszą osobą, która napisze post do tej pozycji.

Dodaj komentarz
Nie wypełniaj tego pola:

Bądź pierwszą osobą, która napisze post do tej pozycji.

Nie wypełniaj tego pola: