produkt nie jest już w sprzedaży

Rondel miedziany do karmelizowania cukru Ø 16 cm

Opis produktu

Specjalny rondel do karmelizacji cukru lub do podgrzewania sosów.

Seria M’passion przeznaczona jest dla wszystkich smakoszy, którzy uwielbiają przyrządzanie deserów tak samo jak ich spożywanie. W tym miejscu znajdą Państwo szeroki asortyment produktów do przyrządzania deserów i czekoladowych specjałów. Są one wykonane z miedzi, stali nierdzewnej oraz aluminium. Seria Mauviel M’passion spełni pragnienia wymagających miłośników jakościowych deserów z całego świata.


Karmelizacja cukru:

W wyniku rozgrzewania cukier zmienia się w karmel, postępowo, w zależności od temperatury (od 160 do 180 °C), przybiera on kolory od złotego do ciemnobrązowego. Stopień karmelizacji cukru zależy od receptury, dla której ma być on zastosowany. Zastosowanie rondla z czystej miedzi daje możliwość doskonałej kontroli procesu karmelizacji i zapobiega krystalizacji cukru.

Syrop cukrowy zaczyna karmelizować w temperaturze 170°C, intensywnie pachnie i zmienia kolor od jasno miodowego do ciemnobrązowego. Finalny produkt jest albo prawie ciekły czy miękki, albo kruchy i łamliwy, w zależności od tego, kiedy przestał być podgrzewany i został schłodzony. Miękki karmel z dodatkiem mleka i masła stanowi rodzaj popularnych karmelków, ciemny karmel służy jako polewa na lody i inne produkty cukiernicze. Kruchy i łamliwy karmel jest podstawowym składnikiem różnych orzeszków w karmelu.

W celu przyrządzenia karmelu należy dodać do cukru w miedzianym rondlu trochę wody tak, by mieszanka po wymieszaniu przypominała mokry piasek. Można też skutecznie zapobiec karmelizacji cukru, dodając małą ilość soku cytrynowego. Zamiast soku cytrynowego można użyć kilku kropli octu winnego, rozcieńczonego kwasu winowego lub też syropu kukurydzianego. Zawsze należy stosować czysty, wymyty rondel i czyste przybory kuchenne. Jakiekolwiek nieczystości lub pozostałości potraw mogą spowodować tworzenie się dookoła nich kryształków cukru.

Rondel miedziany należy podgrzewać na słabym płomieniu. Po roztopieniu się cukru można wycierać ściany rondla za pomocą mokrej szpatułki kuchennej, zapobiegając tym samym tworzeniu się kryształków, gdyż każda twarda kropelka syropu może być przyczyną powstawania kryształków.

W czasie podgrzewania karmel zmienia swój kolor od bursztynowego do jasnobrązowego, a następnie ciemnobrązowego. W chwili osiągnięcia wymaganej temperatury i koloru karmelu należy natychmiast zdjąć rondel z kuchenki.

Stopnie karmelizacji:

TEMPERATURA:
Zależy od wysokości nad poziomem morza i od warunków pogodowych (niskie lub wysokie ciśnienie)
RECEPTURY: TEST ZIMNĄ WODĄ:
Zdjąć rondel z kuchenki. Za pomocą drewnianej łyżki wlać do małej ilości lodowatej wody kilka kropli syropu cukrowego. Za pomocą palców spróbować ugnieść kulkę.
160 - 180 stopni °C Torty, koszyczki karmelowe Karmel: syrop w kolorze od jasnego do ciemnego. Nie stosować „próby z zimną wodą”. Roztopiony materiał równomiernie pokryje metalową łyżeczkę, przy rozlaniu na równiej powierzchni stworzy lekko karmelizowaną masę.
160 stopni °C Cukierki słodowe Bezbarwna ciecz: cukier roztapia się
170 stopni °C Jasny karmel Jasnobrązowa ciecz: roztopiony cukier przybiera kolor brązowy
180 stopni °C Pralinki, wata cukrowa, koszyczki karmelowe, orzeszki w karmelu Średnio brązowa ciecz: roztopiony cukier ciemnieje

Co dzieje się z cukrem podczas karmelizacji:

Od bezbarwnej cieczy:
W razie zastosowania syropu kukurydzianego należy go dodać w chwili zagotowania się mieszanki cukru i wody; w razie zastosowania soku cytrynowego należy go dodać na początku. To zależy od wybranego przepisu.

Do jasno bursztynowego:
Mieszanka zaczyna gęstnieć i zmienia kolor (ciemnieje). To może trwać nawet do 40 minut.

Do ciemno bursztynowego:
Zmiana koloru mieszanki od jasno bursztynowego do ciemno bursztynowej zachodzi bardzo szybko. W chwili osiągnięcia pożądanego koloru należy natychmiast zdjąć rondel z kuchenki i schłodzić go przez ok. 10 sekund w łaźni wodnej w celu uniknięcia dalszej karmelizacji. (W celu ułatwienia mycia rondla można do niego wlać trochę wody i ustawić z powrotem na kuchence, by pozostałości karmelu zmiękły.)


Jak używać miedzianych naczyń Mauviel:

Przed pierwszym użyciem i każdorazowo po użyciu należy zmyć naczynia gorącą wodą ze środkiem do mycia naczyń, wypłukać i wysuszyć.

Naczynia nie nadają się do mycia w zmywarce!

Konserwacja:

  • w celu konserwacji naczyń Mauviel nigdy nie stosować wybielaczy. Mogłyby one spowodować nieodwracalne uszkodzenia
  • w razie przypieczenia potrawy do powierzchni wewnętrznej należy pozostawić ją do odmoczenia w gorącej wodzie z dodatkiem środka do mycia naczyń
  • z upływem czasu, w razie częstego używania, kolor miedzi ulega zmianie - chodzi o normalne zjawisko niemające żadnego wpływu na właściwości materiału
  • w celu przywrócenia błyszczącej, miedzianej powierzchni należy używać pasty do czyszczenia miedzi "Copperbrill", aby uzyskać więcej informacji, proszę kliknąć tutaj
  • miedziane naczynia nie nadają się do zmywania w zmywarce! Środki do mycia naczyń w zmywarkach są bardzo agresywne i wyraźnie skracają żywotność naczyń

KOD: ML219416

Wyświetlić cały opis produktuSchować cały opis produktu